June 15, 2010

Long takes oath of office to lead Virginia National Guard

By Cotton Puryear
Va. Dept. of Military Affairs

RICHMOND, Va. -- Maj. Gen. Daniel E. Long, Jr. officially took the oath of office as Adjutant General of Virginia July 14 in Richmond after being appointed by Gov. Bob McDonnell July 9 to lead the Virginia National Guard.  

 

Maj. Gen. Daniel E. Long, Jr. takes the oath of office as the adjutant general of Virginia from Deputy Secretary of the Commonwealth Christie Heath July 14 at the Patrick Henry Building in Richmond as his wife Diane looks on. (Photo by Cotton Puryear, Va. Dept. of Military Affairs)

"We are honored that Maj. Gen. Long is assuming command of the Virginia National Guard," McDonnell said. He recognized Long for his more than four decades of military service and his breadth of experience in both peacetime and combat.

Long enlisted at the age of 18 in the Virginia Army National Guard in 1964 in the Fredericksburg-based Company D, 276th Engineer Battalion. He commanded at the company, battalion and brigade level before commanding the 29th Infantry Division from September 2002 until September 2004. He most recently served as the commander of Joint Task Force - Civil Support at Fort Monroe. 

During his more than 40 years service in the Virginia National Guard, Long has repeatedly been selected for high impact assignments.  He has many years of experience briefing and advising key leaders - government and non-government representatives - on critical issues.  Long served as the Senior Military Officer to the Iraq/Afghanistan Study Group where he assessed and recommended solutions on a wide range of political, military, social, and economical issues as well as courses of action for the Secretary of Defense and Secretary of State. 

 

Maj. Gen. Daniel E. Long, Jr.

Click HERE to download a high resolution JPG of this photo.

After completing Officer Candidate School at Fort Benning in 1967, he went on to serve as a platoon leader and executive officer in Company D, and eventually commanded the company from November 1973 to April 1974.

Long served in numerous staff positions in the 276th Engineer Battalion before taking command of the Fredericksburg-based 229th Engineer Battalion in August 1985. He continued to command the unit until April 1990. From April 1995 to September 1996 he commanded the 2d Brigade, 29th Infantry Division at Fort A.P. Hill.

He served as the assistant division commander for maneuver of the 29th Infantry Division, and deployed with the 29th as the deputy commander of Multinational Division North, Operation Force, Bosnia Herzegovina in September 2001.  He also commanded the 29th Infantry Division from September 2002 until September 2004.  

Additionally, Long commanded Task Force Care/Katrina in Louisiana and served as the deputy director and director of the Department of Defense Project and Contracting Office in Iraq, 2004 through 2005. 

Long most recently served as the commander of JTF-CS at Fort Monroe.  The mission of JTF-CS is to ensure that Department of Defense assets are prepared to respond to requests from a lead federal agency in a time of national crisis following a weapon of mass destruction incident. JTF-CS's specified tasks are to save lives, prevent injury and provide temporary critical life support. Implied tasks run a gamut from command and control, to nuclear, biological, chemical and radiological response, to providing medical requirements, transportation, and other logistics tasks. 

Long regularly briefed the Executive Office of the President, Congressional staff, Customs and Border Patrol leaders, and National Guard leadership while serving at a Special Assistant to Chief, National Guard Bureau.  In this role he led and directed a program to secure the 2,700 miles of US and Mexico border.  While serving as the Commander of Task Force Care in Louisiana he was responsible for coordinating relief efforts with federal, state and local officials. 

Long has managed large and complex budgets. As the deputy director and director of the Department of Defense Project and Contracting Office, Iraq, he managed an $18.4 billion dollar reconstruction program. He supervised cost control measures, quality assurance, and capacity development.  Long also has extensive experience in business management.  He was CEO and owner of his own company, building commercial and residential properties in Fredericksburg from 1980 until 2004.    

Long is a graduate of the US Army War College, Command and General Staff College, and received his Bachelor of Science from Liberty University where he graduated Magna cum Laude.   

EDUCATION:

1991 Liberty University, Bachelor of Science (Magna Cum Laude), General Studies, Lynchburg, Virginia
1994 United States Army War College, Carlisle Barracks, Pennsylvania

ASSIGNMENTS:

1. June 1967 - September 1970, Platoon Leader, Company D, 276th Engineer Battalion (Combat), Fredericksburg, Virginia
2. September 1970 - November 73, Executive Officer, Company D, 276th Engineer Battalion (Combat), Fredericksburg, Virginia
3. November 1973 - April 1974, Commander, Company D, 276th Engineer Battalion (Combat), Fredericksburg, Virginia
4. April 1974 - February 1977, S2, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia. 
5. February 1977 - September 1977, S1, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia
6. September 1977 - November 1978, S4, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia 
7. November 1978 - September 1979, S3, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia
8. September 1979 - April 1983, Executive Officer, Company D, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia
9. April 1983 - August 1985, S3, 176th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia
10. August 1985 - April 1990, Commander, 229th Engineer Battalion, 29th Infantry Division (Light), Fredericksburg, Virginia
11. April 1990 - Mar 1993, Executive Officer, 2nd brigade, 29th Infantry Division (Light), A.P. Hill, Virginia
12. Mar 1993 - April 1995, Liaison Officer, Headquarters State Area Command, Virginia Army National Guard, Richmond, Virginia
13. April 1995 - September 1996, Commander, 2d Brigade, 29th Infantry Division (Light), Fort A.P. Hill, Virginia
14. October 1996 - November 1997, Chief of Staff, 29th Infantry Division (Light), Fort Belvoir, Virginia
15. December 1997 - April 1998, Senior Tactical Advisor, Headquarters State Area Command, Attached to 29th Infantry Division (Light), Fort Belvoir, Virginia
16. April 1998 - September 2001, Assistant Division Commander - Maneuver, 29th Infantry Division (Light), Fort Belvoir, Virginia
17. September 2001 - April 2002, Deputy Commander Stabilization Force (SFOR-10) Multi-National Division North (MND-N) Bosnia
18. April 2002 - August 2002, Assistant Division Commander - Maneuver, 29th Infantry Division (Light), Fort Belvoir, Virginia 
19. August 2002 - September 2004, Commander, 29th Infantry Division (Light), Virginia Army National Guard, Fort Belvoir, Virginia
20. September 2004 - March 2005, Deputy Director, Project and Contracting Office, Baghdad, Iraq, Department of Defense, Pentagon, Washington, District of Columbia. 
21. March 2005 - September 2005, Director, Project and Contracting Office, Baghdad, Iraq, Department of Defense, Pentagon, Washington, District of Columbia 
22. September 2005 - December 2005, Commander, Task Force Command Katrina, Fort Polk, Louisiana, Department of Defense, Pentagon, District of Columbia 
23. December 2005 - August 2006, Senior Military Officer/Economic Development and Infrastructure Lead, Iraq/Afghanistan Working Group, Department of Defense and Department of State, Arlington, Virginia
24. August 2006 - July 2007, Special Assistant to the Chief, National Guard Bureau on Infrastructure Development/Southwest Border, Arlington, Virginia 
25. July 2007 - July 2010, Commander, Joint Task Force Civil Support (JTF-CS), Northern Command, Fort Monroe, Virginia
26. July 14, 2010 - present, Adjutant General of Virginia

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS:

Distinguished Service Medal (with 1 Bronze Oak Leaf)
Legion of Merit (with 1 Bronze Oak Leaf)
Meritorious Service Medal (with 2 Bronze Oak Leaf Clusters)
Army Commendation Medal
Army Achievement Medal
Army Reserve Component Achievement Medal (with 1 Silver Oak Leaf Cluster and 3 Bronze Oak Leaf Clusters)
National Defense Service Medal (with 1 Bronze Service Star)
Armed Forces Expeditionary Medal 
Iraq Campaign Medal
Global War on Terrorism Service Medal
Humanitarian Service Medal 
Armed Forces Reserve Medal (with 1 Silver Hourglass Device and M Device)
Army Service Ribbon
Army Reserve Component Overseas Training Ribbon (with Numeral 2) 
NATO Medal
Joint Meritorious Unit Award (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster)
Expert Infantryman Badge
Air Assault Badge
Ranger Tab

OTHER ACHIEVEMENTS:

Order of St. Maurice
Silver Order of the de Fleury Medal
Governor’s National Service Medal
Massachusetts Meritorious Service Medal
Virginia National Guard Commendation Medal
Virginia Service Ribbon (9th Award)
Virginia Emergency Service Ribbon (3rd Award)

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION:

Second Lieutenant ARNG 26 September 1967
First Lieutenant ARNG 25 September 1970
Captain ARNG 14 December 1973
Major ARNG 10 January 1979
Lieutenant Colonel ARNG 1 March 1986
Colonel ARNG 26 April 1993
Brigadier General (LINE) 21 May 1998
Major General (LINE) 19 November 2002

 

Click HERE to return to the top of the page ~ Click HERE to return to the news directory